Kalorifer Tesisatı

Kalorifer tesisatları nasıl döşenmelidir?
Kalorifer tesisatlarının döşenmesinde başlıca husus, su dolaşımının engelsiz olmasıdır. Tesisatlar elden geldiğince uzun tutulmamalı ve tesisat döşenirken “L” borular mümkün olduğunca az tercih edilmelidir. Çünkü kullanılacak bir adet “L” boru iki metrelik düz tesisat borusuna paraleldir. Bilinmelidir ki kullanılacak her bir “L” boru peteklere gelecek sıcak su basıncını azaltarak gereken ısıyı absorbe edecektir.Ayrıca tesisat kadar kullandığınız kombi de nasıl kullanıldığına paralel şekilde performans gösterir. Korumalıklı alanlarda bulunmayan kombilerin ömrü daha kısa olur. 100 santimetreden daha büyük kalorifer peteklerindeki vana tesisatları çapraz yapılmalıdır ki daha uzun ömürlü bir ısıtma gerçekleştirilerek yakıt tasarrufu sağlanabilsin.
Kalorifer tesisatlarının alt kısımlarına imkan olduğunca şap dökülmelidir.
Kullanılacak pimaş borular kaynak yapılırken gereğinden fazla eritilmemelidir.
Binanın inşaatı sırasında kalorifer peteklerine dikkat edilerek boruların içine kum ve tıkayacak materyallerin ulaşması engellenmelidir.

Kalorifer petekleri seçilirken nelere dikkat edilmeli?

Kalorifer Tesisatı

Kalorifer peteği seçiminde pek çok alıcının dikkat etmediği, ancak bize yakıt ve ısı tasarrufu sağlayan farklılıklar mevcuttur. Bunlar, kurulacak odanın genişliği ve kullanım alanına göre farklılık göstermektedir.

Kalorifer peteği döşetmek istediğiniz alana gereğinden fazlaca petek döşerseniz yakıt tasarrufu sağlayamayacağınızdan kabarık bir fatura ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Petekler fazla açıldığında ısınacak ortamda ani bir ısınma gerçekleşmediği gibi aksine yine yakıt tasarrufu sağlayamayacaksınız.

Bu alanlarda kullanılacak peteklerin vanalarını orta seviyede açarak hem istikrarlı bir ısınma gerçekleştirirsiniz hem de gereksiz yakıt sarfiyatını en aza indirmiş olursunuz.

Kombinin yerleştirileceği alan belirlenirken nelere dikkat edilmeli?
Kombinin yerleştirileceği alan belirlenirken banyo ya da mutfağa yakın yerler belirlenmelidir. Çünkü kombi bu alanlara ne kadar uzak olur ise su sıcaklığının stabil kalması için o kadar çok çalışacak ve dolayısı ile yakıt masrafı daha da artacaktır. Bu sebepten en önemli hususlardan biri de aslında kombinin bağlanacağı alanın seçimidir.

Bir evin en önemli demirbaşları arasında bulunan kalorifer tesisatı ile ilgili sıkıntı yaşadığınız zamanlarda Kent Doğalgaz tarafından yönlendirilen uzman ekiplerin yardımı ile sistemdeki sorun anında giderilir. Konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

www.kentdogalgaz.com.tr sitemiz üzerinde satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine kadar yardım sağlar, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.