Petek Temizliği

Petek Temizliği ve Kuralları

Petek temizliği (radyatör temizliği) peteklerde oluşan kirliliklerin özel makine ve kimyasallarla sistemden uzaklaştırılmasına denir. Zamanla peteklerin iç yüzeylerinde kireç, çamur, balçık ve korozyon artıkları birikerek ısınma veriminin düşmesine neden olur.

Petek Temizliği

Petek Kirlendiğini Nasıl Anlarsınız?
1- Peteklerinizin üzerinde ısınmayan bölgeler varsa,
2- Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyorsa,
3- Peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa,
4- Radyatör vanalarından çok az veya hiç su gelmiyorsa,
5- Peteklerinizden siyah veya koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa,
6- Kombiniz sesli çalışıyorsa veya sıcak suyunuz düzensiz geliyorsa,
7- Dairenizdeki en son petek ısınmıyorsa petekleriniz kirli demektir.

Petek temizliği yapılırken sirkülasyon hızı ve ısının petek kanalları içerisindeki hareketi artar. Kirliliklerin (çamur, balçık, kireç) sistemden uzaklaştırılması sonucu sistemdeki sıvı akışı daha düzenli hale gelir ve böylece verim artar. Verim artmasıyla yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20-30’a varan artışlar gözlemlenir.

Tesisat temizliği yapılmadan önce bir petekteki ısı dağılımı ve tesisat temizliği yapıldıktan sonra bir petekteki ısının dağılımı aşağıdaki gibi değişim göstermiştir.

Petek Isı Dağılımı

Etkili ve Doğru Petek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?
Petek temizliğinin doğru bir şekilde yapılması ve arızalara mahal vermemek için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;

1- Kombi kapatılır ve elektrik bağlantısı kesilir. Burdaki amaç temizlik esnasında tesisattan çıkacak kireç tortu gibi maddelerin kombinin içerisinden dolaşarak filtreleri eşanjör, sirkülasyon pompası gibi hassas malzemeleri tıkaması yada bozmasını engellemektir.
2- Petek temizleme makinesi kombinin altından tesisata veya banyodaki havlupan ya da petek sökülerek tesisat hattına bağlanır. Banyodaki havlupana bağlanmasındaki sebep temizlik yaparken hem temiz su musluğu lazım hem de bir pis su gideri gerekiyor, bunları aynı anda bulabileceğimiz yer banyodur. Aynı zamanda temizlik yaparken oluşacak kirlenmenin temizlenmesi kolaydır. Halı veya parke üzerinde temizlik yaparken dökülecek su yada kimyasal büyük zararlar açabilir.
3. Kombi kapatılıp makine bağlantıları yapıldıktan sonra bütün petekler açık bir şekilde 10 dakika makinanın çalıştırılması sağlanır.

4. Temiz su musluğu açılarak makinaya temiz su alınır, makinede temiz suyu tesisata basarak kaba pisliğin atılmasını sağlar. Tesisattaki kaba pislik ve çamurlaşma tamamen atılana kadar işleme devam edilir.

Tüm tesisattaki kaba pislik atıldıktan ve tesisat temiz suyla doldurulduktan sonra tahliye ve temiz su dolum hortumları sökülür.

5- Tesisattaki kireç tortuların yumuşatılması ve kimyasalların sıcak suda daha etkin temizlik yaptığından dolayı tesisattaki ve makine içerisindeki su 30-40 °C ‘ye kadar ısıtılır.
6- Tesisat temizleme için geliştirilmiş kimyasalı tesisatın büyüklüğüne göre hesaplanarak tesisata yeteri oranda kimyasal eklenir. Kimyasal miktarı peteklerdeki metre tül hesabına göre yapılmaktadır. Kimyasalın oranı 1/100 ‘dür, yani 1 litre kimyasal 100 litre suya kadar seyreltilebilir. Kimyasal eklendikten sonra tesisattaki suyla karışması için bütün petekler açıkken 5-10 dk. makine çalıştırılarak sirkülasyon yapılır.

Kimyasal İşlem Süresi
7- Kimyasal tesisata yayıldıktan ve suyun sıcaklığı ayarlandıktan sonra, tesisattaki bütün peteklerin vanaları kapatılır ve sadece tek bir peteğin vanaları açılarak temizlik işlemine başlanır. Açık olan petek iyice temizlendikten sonra kapatılır ve bir sonraki petek açılarak sırasıyla bu şekilde devam edilir.

Buradaki amaç yüksek debinin tek peteğe verilmesi ve petekte güçlü bir dolaşım sağlanarak temizlik veriminin artmasıdır.Bütün petekler açık şekilde temizlik yaptığımızda basınçlı su en yakın petekten geri dönecektir ve sonraki petekler istenilen şekilde temizlenemeyecek veya sonraki peteklerde iyi bir süpürme etkisi olamayacağı için sökülen pislikler dışarı atılamayacaktır.

8- Bütün peteklerde bu işlem yapıldıktan sonra temiz su vanası açılarak sisteme temiz su beslenirken tahliye vanası da açılarak sistemdeki kirli su tahliye edilir. Daha sonra sistemde nötralizasyon işlemi için bütün petek vanaları açık konuma getirilir. Nötralizasyon işlemleri de bittikten sonra bu suda tahliye edilir ve sisteme temiz su beslenir.

9- Tesisata temiz su beslemesi bittikten sonra sistem koruma kimyasalı ilave edilerek 15-20 dakika kadar sirkülasyon yaptırılır. Sistem koruma kimyasalı tesisatınızda ve kombinizde bulunan bütün parçaları korur, korozyona uğramasını engeller. Sudan gelen kirliliklerin oluşmasını geciktirir ve sisteminizin daha uzun süreli temiz kalmasını sağlar. Böylece tesisatınızın ve kombinizin ömrü uzamış olur. kirlilik oluşumu gecikeceğinden doğal gaza daha az para ödersiniz.

10- Sistemi kombiye bağlamadan önce kombi filtresi de temizlenir. Daha sonra kombi bağlantıları yapıldıktan sonra kombi çalıştırılır ve sistem basıncı 1.5 bar olana kadar su takviyesi yapılır.

11- Kombi çalıştırıldıktan sonra bütün peteklerin havası alınır ve peteklerin ısınması kontrol edilir.

Petek Temizliği Fiyat Listesi

1+1 Daire = 150 TL

2+1 Daire = 200TL

3+1 Daire = 250TL

4+1 Daire = 300TL